Czy mezoterapia jest skuteczna na zmarszczki?

wpis w: Inwazyjne metody, Zmarszczki | 7

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych zabiegów, spośród dostępnych w gabinetach kosmetycznych. Potrafi uporać się z wieloma problemami natury dermatologicznej, także ze zmarszczkami.  Podczas zabiegu możemy pozbyć się linii mimicznych. Co więcej, specjaliści radzą wykonywać mezoterapię po 40. roku życia profilaktycznie.

Mezoterapia na zmarszczki

Najprościej mówiąc mezoterapia jest zabiegiem, który polega na wprowadzeniu w głąb skóry substancji aktywnych. Rozróżniamy mezoteriapę igłową oraz bezigłową. W pierwszym przypadku, lekarz używa głowicy z mikro-igiełkami, którymi delikatnie nakłuwa skórę i wprowadza do niej wybrane substancje. W wersji bezigłowej do zabiegu wykorzystuje się głowice elektryczne, które poprzez działanie prądem, otwierają pory skóry. Obie metody są bardzo skuteczne i bezpieczne.

W obrębie samej mezoterapii igłowej wyróżnia się kilka odmian. Efekt jest zawsze podobny, ale do jego uzyskania wykorzystywane są różne przyrządy. Mogą być to specjalne pistolety, w których lekarz precyzyjnie ustawia głębokość wstrzyknięcia oraz wielkość dawki preparatu. Innym powszechnie stosowanym narzędziem jest specjalny roller. Podawanie substancji aktywnych za jego pomocą jest bezpieczniejsze dla nerek i wątroby, a do tego liczne mikro-nakłucia pobudzają struktury skóry do regeneracji.

Choć nie jest to bolesny zabieg, to podczas jego wykonywania, można odczuwać lekki dyskomfort. Większość przeprowadzających go specjalistów, przed mezoterapią aplikuje na skórę pacjentów krem znieczulający. Po wykonaniu nakłuć lekarz wykonuje delikatny masaż, który ma na celu równomierne rozłożenie preparatu. Zabieg trwa ok 30 – 40 minut, ale najlepiej nie planować bezpośrednio po nim wielkich wyjść. Przez kilka dni mogą bowiem utrzymywać się krwiaki, widoczne na skórze. Efekty zauważalne są już po pierwej wizycie, ale zaleca się wykonywanie serii zabiegów. Ich liczba oraz częstotliwość ustalana jest indywidualnie przez lekarza. Zazwyczaj jest to seria od 3 do 10 zabiegów, wykonywanych co tydzień.

Do mezoterapii bezigłowej wykorzystuje się prąd o wysokiej częstotliwości, który poprawia przepuszczalność błon komórkowych, dzięki czemu preparat dociera do skóry właściwej. Technika ta jest równie skuteczna, co tradycyjna mezoterapia. Za jej pomocą można wprowadzić takie same substancje. Zabiegowi nie towarzyszy żaden dyskomfort, a co najwyżej uczucie mrowienia. W tym wypadku wizyta także trwa ok. 30 – 40 minut. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, ale w zależności od indywidualnych potrzeb, zazwyczaj wykonuje się serię od 5 do 10 zabiegów. Od razu po wyjściu z gabinetu lekarskiego można wrócić do codziennych zajęć, gdyż skóra nie jest tak podrażniona, jak w przypadku tradycyjnej mezoterapii.

Do najczęściej aplikowanych substancji należą: witaminy, kwas hialuronowy, kofeina, wyciągi roślinne, oligoelementy, oraz związki z grupy glikozaminoglukanów. Jednakże podczas mezoterapii nie podaje się pojedynczych preparatów, a indywidualnie dobrane mieszanki. W mezoterapii na zmarszczki najczęściej łączy się kwas hialuronowy z witaminami, antyoksydantami oraz substancjami głęboko nawilżającymi. Skomponowanie mieszanki, indywidualnie dobranej do potrzeb skóry jest najczęściej poprzedzone bardzo dokładnym badaniem skóry oraz szczegółowym wywiadem z pacjentem.

Zarówno mezoterapia igłowa, jak i bezigłowa doskonale poprawiają stan skóry. Skutecznie spłyci istniejące zmarszczki i zapobiegnie powstawaniu nowych. Skóra stanie się gęstsza, bardziej elastyczna i napięta. Mezoterapia usuwa obumarłe komórki, stymuluje regenerację, poprawia mikro krążenie. Ponadto wyrównuje koloryt cery, polepsza poziom nawilżenia stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny oraz poprawia owal twarzy. Warto udać się do sprawdzonego gabinetu. Mezoterapię mogą wykonywać jedynie lekarze. Specjalista indywidualnie i optymalnie dobierze kurację, dzięki czemu będzie można cieszyć się pełnią korzyści płynących z mezoterapii.

Po tego typu zabiegach warto jest również zainwestować we właściwe nawilżenie skóry (co przedłuży efekty). Możemy to zrobić korzystając z szerokiej gamy produktów przeciwzmarszczkowych np. Richevon.

Bibliografia

1. Nusgens B.V., Humbert P., Rougier A., Zewnętrzne zastosowanie witaminy C, 2002
2. Ascher B., Injection treatments in cosmetic surgery, 1995

 1. Kinga

  O tak jak to dobrze że piszecie o konsultacjach z lekarzem zobaczcie że możecie nawet nie wiedzieć że niektórych zabiegów nie możecie mieć.
  Najgorzej to iść z niewiedzą a oni wszyscy w tych gabinetach kosmetycznych są po to żeby nam tłumaczyć wszystko i nam doradzać.

 2. Agataa

  Richevon zdecydowanie jest lepszy niż te kremy co są w drogerii tylko szkoda że jedynie dostępny przez internet a nie np. w aptece 🙁

 3. Buka

  Ja myślałam że Richevon to jest cała linia a nie jeden krem…
  Ale pozytywnie mnie zaskoczył muszę przyznać bo i na zmarszczki pod oczami i na szyję zadziałał (może nie tak jak botox ale wciąż) no i zauważyłam że delikatnie matuje skórę co jest supeeeer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *